Як стерилізувати банки: 5 секретів консервації, яка не “вибухає”
Літо – сезон заготовок на зиму і кінця йому не бачити – занадто багато фруктів, ягід і овочів навколо.Багато господинь вже навіть “закрили” мариновані помідори або огірки, а також деякі інші овочі. Ми знаємо, як прикро бачити банку, що “вибухнула” – стільки праці нанівець. Саме тому вирішили випустити невелику статтю-підказку про те, як уберегти свою консервацію.
Як стерилізувати банки і кришки – підготовчий етап
Спочатку розповімо, чому взагалі після закачування “вибухають”. Це відбувається, тому що в банках спочатку є різні мікроорганізми. Якщо не провести стерилізацію, то вміст банки заграє, а кришка злетить.Перед тим, як почати процес стерилізації, перевіряємо ємності на наявність відколів. Врахуйте, що для консервації підходять тільки цілі банки без пошкоджень. Не можна використовувати нерівні кришки з іржею або подряпинами. Візьміть чисту губку і акуратно промийте банки і кришки. Кращі варіанти – це натуральний миючий засіб, гірчичний порошок, сода або господарське мило. Звичайні чистячі, яких багато в будь-якому магазині, не підходять – в них занадто багато “хімії”, а відмити її непросто.
Як стерилізувати банки в каструлі – використовуємо пар над ємністю
Наповнюємо каструлю водою приблизно на половину і чекаємо, поки закипить. Кладемо кришки в каструлю, а зверху ставимо друшляк, сито або грати. На них викладаємо сухі банки шийкою вниз.В якості альтернативи можна використовувати спеціальний стерилізатор. Це пристосування виглядає, як плоска кришка з одним або декількома отворами. У них і вставляються банки.
Час стерилізації залежить від розміру банки:до 1 л – 6-8 хв;1 – 2 л – 10-15 хв;3 л і більше – 20-25 хв.Сигнал того, що банки простерилізовані – наявність великих крапель всередині судини.Знімаємо банки і ставимо їх на сухий рушник шийкою вниз. Виймаємо кришки з окропу і теж кладемо на рушник внутрішньою стороною вниз. Пам’ятайте, що перед початком консервації банки і кришки повинні бути повністю сухими.
Є другий варіант: ставимо банки шийкою вниз у велику каструлю, а поруч кладемо кришки. Якщо банки не поміщаються, то можна їх покласти горизонтально. Наливаємо воду в каструлю так, щоб вона покривала горлечко банок. Чекаємо, поки вода закипить, і стерилізуємо банки 15-20 хв. В кінці ставимо їх на сухий рушник.
Як стерилізувати банки в духовці – швидкий і простий варіант
Ставимо банки на деко або решітку в холодну духовку. Можна шийкою вниз або вгору – це значення не має. Чекати, поки вони висохнуть, теж не потрібно – відразу після миття відправляйте в духову шафу. Закриваємо духовку і виставляємо температуру 100-110°C, стерилізуємо банки 20 хвилин. Час стерилізації не залежить від обсягу ємностей. Вимикаємо духовку і чекаємо, поки банки охолонуть. Дістаємо їх звідти, обертаючи сухим рушником. Якщо взяти мокре, то банки лопнуть від перепаду температури.
ВАЖЛИВО: у духовку можна класти кришки, що закручуються, а ті, що з гумками – не можна, так як вони можуть розплавитися. Краще прокип’ятити їх у воді 10-15 хвилин.
Як стерилізувати банки над чайником – спосіб, який підходить всім
Наливаємо в чайник воду і чекаємо, поки вона закипить. Якщо дозволяє конструкція чайника, кладемо всередину кришки. Ті господині, у кого так зробити не вийде, можуть простерилізувати кришки окремо. Банку миємо, чекаємо, поки висохне, і ставимо в отвір чайника шийкою вниз. Якщо банка маленька, то можна повісити її на носик.Рекомендації по часу стерилізації такі ж, як в способі з каструлею. В кінці просушуємо банки і кришки на сухому рушнику.
Як стерилізувати банки в мультиварці або пароварці
Наповнюємо чашу мультиварки або пароварки водою, кладемо туди кришки. Встановлюємо насадку для приготування на пару і ставимо банки вертикально шийкою вниз.Включаємо техніку і встановлюємо режим “Варіння на пару”. Після того, як вода закипить, час стерилізації має бути таким же, як в способах з каструлею і чайником. В кінці просушуємо банки і кришки на сухому рушнику.
Як стерилізувати банки в мікрохвильовці – тонкощі оригінального варіанту
Наливаємо в банки 1-2 см води і ставимо в мікрохвильовку. Встановлюємо максимальну потужність і час 3-5 хвилин. Чекаємо, поки закипить вода, а всередині банки утворяться великі краплі. Зливаємо воду, просушуємо банки шийкою вниз на сухому рушнику.
Пам’ятайте про те, що в мікрохвильовці не можна стерилізувати кришки.