ЇЖТЕ МОНСТЕРУ
Монстера досить поширена декоративна рослина, але мало кому відомо, що вона дає також плоди з дуже приємним смаком і ананасно-банановим ароматом. Справа в тому, що як декоративна рослина монстера добре підходить для вирощування в кімнатних умовах. Вона терпить сухе повітря, затіненість, практично не вимагає обрізки, не пошкоджується взимку при температурі 13-15 ° С. Найбільшим її недоліком є великий розмір листя і всієї рослини, що вимагає для свого розміщення відповідно просторого приміщення. Тому для кімнат більше підходить менш великий різновид монстери, що має гладкі черешки у листочків.
Для успішного плодоносіння монстери необхідно створити умови вологого і теплого клімату плюс додаткове освітлення в зимовий час, тобто умови, які в звичайних житлових і виробничих приміщеннях зустрічаються рідко. Крім того, необхідно створити для рослини достатню площу живлення. Однак якщо маленьку рослину відразу помістити у великий ящик, то грунт скисне, а корені можуть загнити. Тому необхідні своєчасні, але часті пересадки – не менше двох разів на рік протягом перших трьох років. Монстеру у віці трьох-п’яти років пересаджують один раз в рік, більш дорослі рослини через 2-3 роки. Про нестачу харчування вам підкаже сама рослина – листя стане набагато дрібніше, а листова пластинка буде формуватися цілісною.
Монстера – квітка, плід
При правильному догляді монстера зацвітає на 4-5 рік. Квітки монстери зібрані в зелено-жовтий качан, укладений в глянсувату оболонку, приквітник, схожий на раковину кремового кольору. Пелюсток і чашолистків у квіток немає, а на «качані» можна розгледіти лише дуже короткі тичинки і маточки. При дозріванні квітковий початок перетворюється в плід, по конфігурації також нагадує качан кукурудзи, але більшого розміру.
Товста, тверда шкірка, що складається з шестикутних пластинок, покриває весь качан, що складається з окремих сегментів кольору слонової кістки. Сегменти соковиті, ароматні за смаком нагадують суміш ананаса і банана, м’яка і слизька текстура як у манго.
Між сегментами існують тонкі, чорні частки (квіткові залишки). Насіння в плоді як правило не буває, воно дуже рідко формується. Зрідка всередині сегмента розвивається тверде насіння розміром з великий горох. Навіть в ідеальних умовах дозрівання плоду відбувається через 14 місяців. Через це рідко коли передбачається вирощувати монстеру як плодовуа рослину.
Вирощуючи плоди монстери, будьте обережні, незрілі фрукти містять кристали оксалату кальцію (щавлева кислота). Прилипаючи до язика, вони викликають сильне печіння гортані. При дозріванні фрукта кристали зникають.
Якщо у вас вистачить терпіння і плід буде вирощений, то корисно знати, що його можна зрізати і помістити в стакан з водою для дозрівання. Дозрівання відбувається поступово від низу до гори і плід можна з’їдати по частинах у міру дозрівання. М’якоть можна їсти тільки з тієї частини, де шкірка легко відходить. Для повного дозрівання плід можна обернути папером, харчовою плівкою або алюмінієвою фольгою і залишити в спокої до того моменту, поки шкірка буде легко відділятися від м’якоті по всій довжині плода.
Якийсь час зрілий плід можна зберігати в холодильнику. Харчова цінність на 100 г плоду монстера: жири – 1 гр, білки – 23 гр, вуглеводи – 32 гр, кальцій – 16 гр, тіамін – 0,01 мг, фосфор – 10 гр, вітамін С – 60 мг, калорії – 10 мг.
Плоди монстери можуть бути подані як десерт з невеликою кількістю вершків, або додані в фруктовий салат чи морозиво.
«БМ»
НА ФОТО: Розбишівська гімназія, Сергіївської сільської ради.
У нас знову розцвіла монстера! До речі, через рік дозріє їстівний плід, смак якого буде нагадувати банан і ананас.