«Шара» для обраних або Як влада ставить гадячан у нерівні умови
Дуже часто у редакції ми вислуховуємо громадян, обурених непрозорим й упередженим використанням бюджетних коштів на ремонт багатоповерхівок, у яких практично усі квартири приватизовані. Їх можна зрозуміти, адже фактично йдеться про ремонт приватного житла громадян, при цьому об’єкти ремонту нерідко обираються за нікому не відомими критеріями. Наприклад, кілька тижнів тому міський голова вихвалявся проведенням капітального ремонту покрівлі житлового будинку за адресою Гагаріна,74а (кажуть, витратили більш ніж 300 тисяч гривень). Тільки забув пояснити, чому одним гадячанам дали гроші на ремонт даху, а іншим ― ні.
Відповідно до Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирних будинках», переважна більшість квартир у багатоквартирних будинках міста є приватною власністю, тобто ці люди є співвласниками багатоквартирних будинків. І саме на співвласників покладаються капітальні ремонти у цих будинках: бюджет не зобов’язаний фінансувати капремонти, бо, по суті, багатоквартирні будинки — приватна власність самих мешканців, а не комунальна. Хоча закон і не забороняє ухвалювати місцеві програми та виділяти гроші на капремонти житла.
Здавалося б, добре, що бюджет взявся фінансувати те, що не фінансував роками. Але давайте подивимося на це з точки зору господарів. Окрім мешканців багатоквартирних будинків, у Гадячі є ще й власники приватних будинків, яким ніхто ніколи не виділяв і навряд чи виділить гроші на капітальний ремонт. Але чим одинокі пенсіонери, які не можуть полагодити дах приватного будинку, гірші за пенсіонерів, що мешкають у багатоквартирному будинку, який досі відноситься до житлового фонду міста? І чому члени громади мають забезпечувати капремонти сусідам?
Також у Гадячі є мешканці ОСББ. Їх небагато, але ці активні люди повністю взяли на себе відповідальність за стан свого житла. Звісно, існує Програма підтримки ОСББ, от тільки з тією різницею, що для мешканців такого житла передбачене співфінансування: частину коштів на капремонти дає орган місцевого самоврядування, частину – мешканці.
Такий самий механізм був раніше передбачений і для багатоквартирних будинків міста. Проте останнім часом у міські раді про це взагалі не згадують… Відтак ставлять у нерівні умови мешканців приватних будинків, із ОСББ і багатоквартирного фонду міста, чим, до речі, культивують небажання створювати ОСББ та брати на себе відповідальність за стан свого ж будинку.
Зрозуміло, що капремонт багатоквартирних будинків – це заїжджена тема у передвиборних програмах. Адже якщо перед початком виборчої кампанії відремонтувати багатоповерхівку, то теоретично всі її мешканці поповнять електорат кандидата. А для тих, хто був обраний на попередніх виборах і знову хоче стати, наприклад, міським головою, це зробити ще простіше…
То чому міська влада у такий спосіб надає привілеї одним жителям міста, а інтереси й проблеми інших взагалі ігнорує? А ще це можна розцінити як прямий шлях до корупції.
Олександр Товстий