СЬОГОДНІ — 8 БЕРЕЗНЯ: ХТО І КОЛИ ПРИДУМАВ, ТРАДИЦІЇ ТА ПРИКМЕТИ СВЯТА
Щорічно в багатьох країнах світу 8 березня відзначають жіночий день.
З чого почалося це свято і кому жінки зобов’язані його появою?
Історія Міжнародного жіночого дня
Історія цього свята починається з «маршу порожніх каструль», який влаштували 8 березня 1857 року текстильниці Нью-Йорка. Їх вимогами були поліпшення умов праці, скорочення тривалості робочого дня, рівну з чоловіками заробітну плату.
Через 50 років в останню неділю лютого 1908 р. жінки знову протестували на вулицях Нью-Йорка за право брати участь у виборах. Жінки знов стали вимагати виборчого голосу, виступили проти жахливих умов праці, і особливо проти праці дітей. Поліція одержала наказ розігнати демонстрацію. У хід були пущені шланги з брудною крижаною водою.
Через рік у цей же час жіночі демонстрації знову повторилися. А в 1910 році 8 Березня вже стало святом всіх американських жінок. Так, 8 Березня родом із США.
Слідом за США в Копенгагені (Данія) відбулася Друга Міжнародна Конференція жінок-соціалісток, де виступала головна комуністка Клара Цеткін. В її планах у цей день жінки повинні були влаштовувати мітинги і ходи, щоб залучити суспільство до своїх проблем.
Власне, Міжнародний Жіночий день став з подачі міжнародних організацій Європи. На жаль, точної дати жінки на той момент ще не встановили. І вперше Міжнародний жіночий день святкували 19 березня 1911 року в деяких країнах Європи.
Традиції і прикмети 8 березня
8 Березня стало справжнім Міжнародним жіночим днем в 1914 році. Саме тоді, коли кинута молодим чоловіком Клара Цеткін і кинута молодим коханцем Роза Люксембург придумали 8 Березня Жіночий день. Клара і Роза вибрали 8 число неспроста – тому що цифра 8 більше інших нагадує жіноче тіло.
Вже з 1975 року ООН почала 8 березня проводити Міжнародний жіночий день.
Це свято вважається національним і вихідним у багатьох країнах світу, і навіть у віддалених і культурно далеких африканських і азіатських країнах.
Тож, крім українських жінок, цей день є особливим для прекрасної половини людства з Польщі, Литви, Німеччини, Італії, Франції, Греції, Болгарії, Анголи, Буркіна-Фасо, Гвінеї-Бісау, Камбоджі, Китаю, Конго (там свято не «міжнародних», а конголезьких жінок), Лаосу, Македонії, Монголії, Непалу, Північної Кореї і Уганди.
9 березня замість 8-го
Хоча свято 8 березня в 2019 році сприймається більше як комуністичний пережиток, ніж справжнє вираження феміністського руху, поки що більшість українців не готова відмовлятися від святкування 8 березня. Тим не менш, у лютому 2017 року Український інститут національної пам’яті (УІНП) розробив пропозиції щодо декомунізації календаря державних свят. Замість вихідного дня 8 березня було запропоновано встановити вихідний Шевченківський день (9 березня).
У переліку від УІНП є свято, яке запланований як альтернатива 8 березня. Мова йде про День матері (друга неділя травня). Однак це державне свято заплановане як робочий день. Також командою УІНП запропоновано зробити ще одне свято, який може виступати як заміна 8 березня. У середині вересня може з’явитися День сім’ї, який заплановано зробити державним вихідним днем.
Традиції Міжнародного жіночого дня
Цей день прийнято відзначати в сімейному колі, з друзями або рідними. Не обійдеться свято без традиційних квітів для представників прекрасної статі. Чоловіки намагаються приділити увагу кожній важливою жінці в його житті: мамі, сестрі, бабусі, коханої. В цей день звідусіль звучать компліменти і тости.
Також, нерідко в цей день жінки отримують пропозиції руки і серця, що робить цей день незабутнім.