Народний календар 9 лютого
Нині Златоуста; кому сьогодні не варто заговорювати зуби і чи займеться з іскри полум’я
Сьогодні церква згадує знаменну подію – перенесення мощей святителя Іоанна Златоуста – константинопольського архієпископа і богослова.
Саме за свій неперевершений і блискучий ораторський хист святителя Іоанна прозвали Златоустом. Цьому святому зазвичай молилися, просячи просвітлення розуму, осягнення духовних істин і про дар слова.
Щоправда до Іоанна зверталися і з більш прозаїчними проханнями, зокрема, від позбавлення зубного болю. Навіть замовляння відповідне було: «Лазарева субота, Златоустів день, у кого болять зуби, щоб ті зуби закам’яніли і вовіки не боліли! Біль, іди геть!» Цікаве співпадіння: сьогодні міжнародний день стоматолога. Щоправда, свято не офіційне й відзначається в день вшанування католицькою церквою святої Аполлонії Александрійської. Цій святій під час тортур зламали щелепи і вибили всі зуби. До речі, в давнину зуби лікували цирульники, які поєднували в собі два фахи – перукаря і хірурга.
В народі вважалося, що на Златоуста Сонце по-особливому світить – крізь нього весна прозирає. Також цього дня приділяли величезну увагу тому, яким чином розпалювали у печі вогонь. Усі полінця мали зайнятися дружно й горіти, весело потріскуючи. Це віщувало достаток у сім’ї. Або, принаймні, сильний мороз.
Іменинник сьогодні Іван.
5 і 6-ий місячні дні. Надзвичайно неспокійний день. Мало в кого вдасться бути спокійним і розважливим. Особливо яскраво проявляться «нестикування» в родинних взаєминах. Ставитись до цього треба з певною долею гумору і не надто драматизувати ситуацію. Тим більше, робити трагедію. Це досить короткотермінові сюжети, завдяки яким навіть удасться скорегувати «права і обов’язки», а також правила взаємодії сторін. Якщо внутрішньосімейні «розбори польотів» вас оминули, то день має видатись цікавим на яскраві події, до яких непогано було б залучити всіх членів сім’ї. Дрібні конфлікти, якщо їх сьогодні швидко не локалізувати, можуть незабаром перерости у великі.
Згідно з даними Центральної геофізичної обсерваторії України, найхолоднішим цей день у Києві був у 1929 році – -32,2, а найтеплішим у 1990 – +8,3.