Порушення, недбальство чи людський фактор? Чому в Україні заживо згорають люди?
4 грудня сталася пожежа в коледжі економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу в Одесі. Займання сталося на третьому поверсі шестиповерхового навчального корпусу. Перегородки у будівлі зводили з недорогих матеріалів, зокрема з очерету, міжповерхові перекриття старовинної будівлі дерев’яні, тому вогонь поширювався неймовірно швидко, стався обвал даху. Внаслідок пожежі постраждали 47 осіб, із них 16 загинули. Поліція розглядає дві версії загоряння – аварійна робота електрообладнання та навмисний підпал.
Після цієї жахливої трагедії в країні розпочали позапланові перевірки пожежної безпеки закладів із масовим скупченням людей. На Полтавщині інспектори Головного управління ДСНС запланували перевірити 1365 установ: гуртожитки, дитсадки, соціальні установи, лікарні, професійно-технічні та навчальні заклади, торгові центри, ринки, заклади відпочинку, деякі готельні комплекси. У першу чергу перевірятимуть ті об’єкти, які в цьому році ще не перевіряли, потім – заклади, які вже проходили перевірку.
Перевіряли готелі та місця масового відпочинку людей: із 121 об’єкта перевірили 85, виявили 915 порушень, притягнули до відповідальності 88 осіб. Також перевірили заклади охорони здоров’я області, в яких виявили понад 5 тисяч порушень.
Протягом 2019 року 21 мільйон 339 тисяч гривень освітні заклади області витратили на протипожежні заходи. Наразі 90% закладів забезпечені первинними засобами пожежогасіння, а 10% чомусь поставились до цього халатно і просто не перезарядили вчасно вогнегасники. 60% навчальних закладів області провели обробку вогнегасним розчином дерев’яних будівельних конструкцій, 55% установ мають протипожежне водопостачання, 95% – здійснюють заміри опору ізоляції. Двічі на рік школярів навчають евакуації, але у той же час менше 20% навчальних закладів області мають автоматичну систему протипожежного захисту.
Василь Губський, начальник Гадяцького РС ГУ ДСНС у Полтавській області на наше питання стосовно заходів щодо пожежної безпеки у телефонній розмові повідомив, що перевірки та інструктажі проводяться регулярно. Наприклад, минулого тижня інспекторський склад Гадяцького РС ГУ ДСНС провів позачергову роз`яснювальну роботу з працівниками відділів освіти та керівниками загальноосвітніх навчальних закладів щодо дотримання правил пожежної безпеки у навчальних закладах.
Днями на офіційному сайті ГУ ДСНС України у Полтавській області оприлюднили повний перелік об’єктів, які планують перевірити у Полтавській області, серед них і об’єкти у Гадячі та районі:
- КП «Гадяч-житло»;
- КП «Гадяцький обласний туберкульозний санаторій»;
- КП «Веприцька туберкульозна обласна лікарня»;
- КНП «Гадяцька ЦРЛ»;
- Рашівський психоневрологічний будинок-інтернат;
- ДНЗ «Вище професійне аграрне училище»;
- Державний ПТНЗ «Професійний аграрний ліцей», с. Веприк;
- ДНЗ «Гадяцьке аграрне училище»;
- Гадяцький обласний науковий ліцей-інтернат ІІ-ІІІ ст. ім. Є.Кочергіна;
- Гадяцький ліцей І-ІІІ ст. №1 ім. Олени Пчілки;
- Гадяцька спеціалізована школа І-ІІІ ст. №2 ім. М.Драгоманова;
- Гадяцька спеціалізована школа І-ІІІ ст. №3 ім. І. Виговського;
- Гадяцька спеціалізована школа І-ІІІ ст. № 4;
- Розбишівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат;
- Березоволуцький заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ст.;
- Великобудищанська спеціалізована школа І-ІІІ ст.;
- Веприцька загальноосвітня школа І-ІІІ ст.;
- Книшівська загальноосвітня школа І-ІІІ ст.;
- Сергіївська загальноосвітня школа І-ІІІ ст.;
- Лисівська загальноосвітня школа І-ІІ ст.
- Лютенська загальноосвітня школа І-ІІІ ст.;
- Мартинівська загальноосвітня школа І-ІІІ ст.;
- Петрівсько-Роменська загальноосвітня школа І-ІІІ ст.;
- Рашівська загальноосвітня школа І-ІІІ ст.;
- Римарівська загальноосвітня школа І-ІІІ ст.;
- Розбишівська загальноосвітня школа І-ІІІ ст.;
- Сарська спеціалізована школа І-ІІІ ст.;
- Сватківський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ст.;
- Біленченківський заклад загальної середньої освіти І-ІІ ст.;
- Бобрицька загальноосвітня школа І-ІІ ст.;
- Вельбівська загальноосвітня школа І-ІІ ст.;
- Гречанівська загальноосвітня школа І-ІІ ст.;
- Качанівська загальноосвітня школа І-ІІ ст.;
- Краснолуцький заклад загальної середньої освіти І-ІІ ст.;
- Хитцівський заклад загальної середньої освіти І-ІІ ст.;
- Плішивецька загальноосвітня школа І-ІІ ст.;
- Ручківський заклад загальної середньої освіти І-ІІ ст.;
- Середняківський заклад загальної середньої освіти І-ІІ ст.;
- Соснівська загальноосвітня школа І-ІІ ст.;
- Ціпківська загальноосвітня школа І-ІІ ст.;
- Оснягівський заклад загальної середньої освіти І ст.;
- ЗДО «Веснянка», ЗДО «Первоцвіт», ЗДО «Казка», ЗДО №9 «Дзвіночок», ЗДО № 2 «Берізка», ЗДО №6 «Сонечко», ЗДО «Світанок» (с. Біленченківка), ДНЗ «Казка» (с. Б.Лука), ДНЗ «Калинка» (с. Бобрик), ДНЗ «Сонечко» (с. В.Будища), ДНЗ «Росинка» (с. Вельбівка), ДНЗ «Барвінок» (с. Веприк), ДНЗ «Малятко» (с. Веприк), ДНЗ «Ромашка» (с. Качанове), ДНЗ «Перлинка» (с. Розбишівка), ДНЗ «Джерельце» (с. Сергіївка), ДНЗ «Сонечко» (с. Гречанівка), ДНЗ «Вишенька» (с. Книшівка), ДНЗ «Малятко» (с. Лисівка), ДНЗ «Дюймовочка» (с. Лютенька), Лютенський дитячий садок-ясла «Малятко», ДНЗ «Фіалка» (с. Лютенька), ДНЗ «Сонечко» (с. Мартинівка), ДНЗ «Липка» (с. П.-Роменська), ДНЗ «Ромашка» (с. П.-Роменська), ДНЗ «Мрія» (с. Плішивець), ДНЗ «Зернятко» (с. Рашівка),ЗДО «Ягідка» (с. Римарівка), ДНЗ «Журавлик» (с. Ручки), ДНЗ «Колосок» (с. Сари), ДНЗ «Квіточка» (с. Середняки), ЗДО «Дзвіночок»(с. Сватки), ДНЗ «Світанок» (с. Соснівка), ДНЗ «Малятко» (с. Ціпки), ДНЗ «Зірочка» (с. Харківці), ЗДО «Ясочка» (с. Красна Лука), ЗДО «Віночок» (с. Хитці), Пирятинщинський НВК (ЗОШ І ст.), ДНЗ «Веселка» (с. Пирятинщина).
Незважаючи на контроль та перевірки, відповідальність за пожежну безпеку особисто несе кожен керівник навчального закладу, установи охорони здоров’я та об’єктів соціального спрямування. Проте навряд чи в школах, садках чи інших установах із масовим перебуванням людей у найближчому майбутньому з’являться автоматичні системи протипожежного захисту. На це, як завжди, не вистачає коштів. Прикро і пролунає моторошно, але виходить, що для того, щоб обов’язкові протипожежні вимоги врешті почали виконувати, а чиновники почали виділяти кошти на протипожежну безпеку, потрібно, щоб щороку заживо горіли люди…
Підготувала Оксана Кириченко.
За останні 4 роки в Україні сталося 4 масштабних пожежі, які забрали людські життя. На жаль, усі на Одещині:
- У ніч на 16 вересня 2017 року в Одесі загорівся муніципальний дитячий оздоровчо-спортивний табір «Вікторія». На момент загоряння в таборі перебувало 150 дітей. У корпусі, який загорівся, було 42 дитини. Троє дітей загинули під час пожежі, ще двоє отримали травми.
- У червні 2019 року в Одесі горів Одеський обласний центр психічного здоров’я» – на місті загинуло 6 осіб, пізніше померла ще одна людина. За два місяці до цього в тій же лікарні вже палало інше відділення, проте тоді людських жертв не було. Після першого інциденту в лікарні встановили систему протипожежної безпеки, але не встигли підключити її на пульт охорони.
- 17 серпня 2019 року сталася пожежа в готелі «Токіо-Стар», м. Одеса, яка забрала життя 9 людей, ще 10 постраждали від полум’я та чадного газу.
- Грудень 2019-го. Одеса. Пожежа в коледжі. Загинуло 16 людей.
Ще після пожежі в таборі на Одещині працівники ДСНС перевірили 203 соцоб’єкти і майже в кожному виявили порушення пожежної безпеки. До речі, у багатьох випадках рятувальники погодились, що знаходили порушення в техніці безпеки установи впродовж кількох років поспіль, але чомусь не зробили достатньо для того, щоб зупинити роботу установи до усунення цих порушень… То можливо, не завадило б провести перевірку тих посадових осіб, які надають висновки щодо стану пожежної безпеки того чи іншого об’єкта, на предмет халатності, безвідповідальності чи недоброчесності під час виконання ними службових обов’язків?