Сьогодні “широкий” четвер; у кого не поб’ються яйця, слово на захист млинців і зберігаємо рівновагу

IMG 5569
Поділитися новиною

IMG 5569Триває Сиропусний тиждень і нині вже “широкий” четвер. Цього дня жінки, зібравшись у товариство, піднімали тости за те, “щоби телята водились”, “курчата лупились”, “яйця не бились”, а “молодята любились”. Також поважні пані в цей день намагалися не прясти, аби “масло не гіркло”. А ще співали: “Масляна, воротися, – До Великодня простягнися, Від Великодня до Петра, а від Петра та до тепла…” Назва Масляна в українській мові вживана, поряд із іншими: Масницею, Колодієм, Запустами, Загальницею, Пущенням, Сирним тижнем, Сиропусним тижнем, Ніжковими заговинами. Це не нав’язаний русизм, як дехто думає.

Назва “Масляна” зустрічається у Грінченка, Панаса Мирного, Івана Нечуя-Левицького та в творах інших українських письменників. Головними стравами Масниці були вареники, масло, сметана, сир, молоко, каші та киселі, але млинці українці теж пекли і з задоволенням їли. Слово “млинець” є похідним від слова “млин” і має латинське походження, а в нашу мову воно потрапило через посередництво германських мов. На початку (у праслов’янській мові) воно означало “коржик з молотого борошна”. Слово “млинець” і нині є в багатьох слов’янських мовах: нижньолужицькій, верхньолужицькій, сербській, хорватській, словенській, болгарській. Приміром у болгар “млин” — це “пиріг з бринзою”. Російське ж слово “блин”, власне як і білоруське “блін”, з’явилося дещо пізніше і є результатом дисимілятивної видозміни давнішньої форми млинъ “млинець”. Слово “блин” є також у болгарській, польській, чеській і словацькій мовах, куди воно потрапило з російської та білоруської. Щодо “налисників”, то в цього українського слова теж дуже цікава етимологія. Втім, колись українці їх теж вважали російською стравою: “Божі онучі розводяться на молоці — нестемісінько, як налисники московські…” (Матвій Номис). Тож не цураймося ані їсти, ані вживати питомо українських страв і слів!

Іменинники сьогодні Опанас, Володимир, Іван, Михайло, Ірина, Єлизавета.

1 і 2-ий місячні дні. Можна лише привітати сьогодні тих, хто нині спокійний, урівноважений і працездатний на всі 100. Задача дня – звільнення від усього зайвого й непотрібного. Протипоказані злість, заздрощі й жадібність. Намагайтеся культивувати щедрість. Все, що міцно затискаємо в руках, не дозволяє нам взяти щось інше, більш цінне, важливе; прийняти новий дар. На низькому рівні це день захоплення, жадоби й матеріальних прив’язок. Енергетичний центр – рот, зуби. Сни пусті й оманливі.   

Згідно з даними Центральної геофізичної обсерваторії України, найхолоднішим цей день у Києві був у 1964 році: –24,9, а найтеплішим у 1995 –  +16,3.

Астровісник

LIVE OFFLINE
track image
Loading...