Цікаві факти про сон, які варто знати кожному

16 березня – Всесвітній день сну
Люди проводять третину свого життя уві сні (близько 25 років і більше). Варто зазначити, що навіть без їжі людина може прожити набагато більше часу, ніж без сну. Сон – це досить важлива частина нашого життя, тому про це явище нам варто знати більше.
Ми підготували для вас декілька цікавих фактів про сон. Отож:
-
Протягом перших двох років життя дитини, молоді батьки в середньому втрачають півроку сну.
-
Сон є універсальною складовою комплексу живих організмів і спостерігається навіть у комах, молюсків, риб амфібій, птахів і ссавців.
-
Серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, ожиріння – хвороби, пов’язані з хронічною втратою сну. Є недоведеною гіпотеза, що люди, які втрачають сон з півночі до 3 години ночі, дуже швидко набирають вагу.
-
На даний момент лікарями визначено вже 84 види розладів, пов’язаних з проблемами сну/неспання.
-
Протягом ночі, наш мозок долає безліч станів між спокійним, глибоким і активним сном. Всього за цей період вдається пройти через чотири або п’ять стадій сну по 90-110 хвилин, щоночі.
-
В епоху такого стрімкого технічного прогресу час сну людей помітно скоротився з 9 до 7,5 годин, і це не межа.
-
Кен Паркс вбив свою рідну матір палицею по голові і намагався вбити батька через спробу задушення. У підсумку, після медичного підтвердження лунатизму у обвинуваченого, він був виправданий судом.
-
Щороку, ситуації і нещасні помилки через недосипання обходяться американським страховим компаніям приблизно в 56 мільярдів доларів, вони ж стають причиною 25 тисяч смертей, і 2,5 мільйона ушкоджень.
-
Більше 70 мільйонів американців страждають від розладу сну. З них понад 60% вже мають хронічні розлади.
-
У закритих в’язницях і спеціальних таборах, тортури із застосуванням депривації (позбавлення) сну є найефективнішою формою примусу.
-
Лунатизм також називається сомнамбулизмом, від грецького “Somnus” (сплячий режим) + “amb” (ходити). Більшість з сновид мало що пам’ятають, чи зовсім не пам’ятають про те, що відбувалося з ними вночі. Хоча, під час даного процесу, вони легко можуть користуватися туалетом, їсти, і навіть розмовляти (правда примітивними фразами, або відповідями “Так/Ні”). Вчені одностайно стверджують, що лунатизм має генетичну схильність, ось тільки поки довести їм цього не вдалося.
-
Імунологи схильні припускати, що недосипаючі люди, (що сплять по шість годин і менше) схильні до збільшення вмісту в крові злоякісних речовин, так як організм не в змозі впоратися з саморегуляцією речовин за ніч.
-
Понад два мільйони дітей в усьому світі страждають від порушень сну.
-
Національна адміністрація безпеки дорожнього руху повідомляє, що в світі відбувається набагато більше аварій з вини втоми (навіть зі смертельним результатом), ніж через алкоголь і серцево-судинні захворювання.
-
Людям, які знаходяться в стані коми або під наркозом, може здатися, що вони сплять. Але насправді, в таких станах немає ніякого сну, і тим більше мозкових хвиль, характерних для сплячої людини.
-
Експерти кажуть, що якщо хтось відчуває сонливість протягом дня, навіть під час нудної діяльності, то у нього не було достатньої кількості сну. Крім того, якщо людина засинає менше ніж за п’ять хвилин після того, як лягла в ліжко, то сміливо можна припустити, що вона страждає від недосипання, але ніяк не від втоми.
-
Діти зовсім по іншому реагують на позбавлення сну, на відміну від дорослих: в той час, як дорослі досипають днем, вони стають гіперактивними. Справді, навіть в більш дорослому віці недолік сну може призвести до СДУГ симптомів, схожих на дитячі. Малюки потребують щоночі 9-10 годинний сон.
-
П’ятдесят відсотків жінок, які мають дітей вважають, що сон – найкращий спосіб для “підзарядки” організму. Ці дані на дев’ять відсотків вище, ніж у бездітної “половинки” людства.
-
Близько 74% домогосподарок повідомляють, що вони страждають безсонням майже щоночі, а 39% кажуть, що вони занадто сильно втомилися, щоб займатися сексом. Сорок чотири відсотки жінок, які працюють повний робочий день, також заявляють, що вони занадто втомилися для сексу.
-
Шістдесят сім відсотків жінок втрачають сон під час менструального циклу, кожен місяць. Трапляється це в основному через швидке падіння рівня гормону прогестерону, який володіє седативними властивостями.
-
Такі хвороби, як анорексія (захворювання, при якому людина буде вживати тільки від 0,4 до 0,8 кілокалорій в день) і булімія (захворювання, при якому людина споживає в їжу від 10 до 30 кілокалорій в день), значно заважають сну.
-
Недолік сну, перш за все, пов’язаний зі зниженням рівня мелатоніну – природного антиоксиданту, що виробляється в мозку, який може уповільнити або зупинити ріст пухлин.
-
В цілому, вуглеводи безпосередньо впливають на сонливість, в той час як білок робить вас більш зосередженими.
-
Хропіння може погіршитися після вживання алкоголю. Вся справа в тому, що алкоголь робить прямий розслаблюючий вплив на мову і інші м’язи в горлі, тим самим звужуючи простір верхніх дихальних шляхів.
-
Нічні полюції або еякуляції під час сну у чоловіків і виділення змащення піхви у жінок, безпосередньо пов’язані з Rem-сном. Однак, дані процедури не мають нічого спільного з сексом або еротичними снами. Їх біологічне призначення до сих пір залишається загадкою для вчених. Інші живі істоти, такі як собаки і щури теж відчуваю такі неприємності.
-
За оцінками дослідників, вісім з десяти сліпих людей мають проблеми зі сном. Ті, які повністю сліпі, більше всіх схильні до проблем із засипанням.
-
Безсоння майже в два рази більше у жінок, ніж у чоловіків.