Гадяцька ЦРЛ існувала ще в довоєнний період
ІЗ БІБЛІОТЕЧНОЇ СКАРБНИЧКИ
На жаль, відомості про точну дату заснування Гадяцької центральної районної лікарні як лікувальної установи в архівному секторі Гадяцької РДА не збереглися. Згідно з виданням «Історія міст і сіл УРСР. Полтавська область» (К., 1967, с.158) Гадяцька ЦРЛ існувала ще в довоєнний період.
В «Памятных книгах Полтавской губернии» є записи за 1884 рік про розвиток охорони здоров’я в Гадяцькому повіті та його населених пунктах. У цей час у Гадячі була одна земська лікарня на 25 ліжок, яка перебувала на балансі земства. Тоді в ній працювало 3 лікарі. Земська управа виділяла лікарю 1000 рублів на рік, акушерці – 300, фельдшеру – 200.
У 1887 році повіт мав три медичних дільниці: перша – Гадяч, Бобрик, Вельбівка, Веприк, Лютенька, Рашівка, Сари; друга – Борківка, Великі Будища, Книшівка, Красна Лука, Подолківка; третя – Андріївка, Берестівка, Липова Долина, Петрівка, Русанівка, Сергіївка. На них працювали три лікарі, 22 фельдшери, одна акушерка.
В 1892 році в Гадяцькому повіті було п’ять земських медичних дільниць, пізніше – сім.
Ішов 1900 рік. Завідувачем Гадяцької земської лікарні був лікар Владислав Миколайович Гриневський, фельдшером – Степан Васильович Яловий, фельдшерицею – Васса Пантелеймонівна Федотова. Наглядачем лікарні був дворянин Василь Пахомович Тихонович (ймовірно, уродженець с.Харківці).
В 1910 році лікарня була обкладена цеглою.
У довідковій книзі про Полтавську губернію за 1906 рік зазначено, що єдиною лікаркою-жінкою у цей період була Марія Миколаївна Лющина, працювала вона два роки.
Після неї став Микола Федорович Грабілін. З дозволу Полтавського губернатора від 10 листопада 1906 року до 1922 року він працював земським лікарем у Рашівці з постійним місцем проживання при лікарні. Потім до 1957 року працював у Гадячі, де помер 1959 року.
В 1914 році в Гадячі був введений в експлуатацію двоповерховий головний корпус лікарні. Після революції 1917 року радянська влада запровадила безкоштовне лікування трудящих. У зв’язку з цим розширюються медичні заклади. Так, у окремих приміщеннях стали функціонувати протитуберкульозний диспансер, дитяча лікарня, дитяча консультація, терапевтичне відділення і районна поліклініка. У головному корпусі лікарні розмістились хірургічне та гінекологічне відділення.
В 1966 році тогочасний головний лікар Семен Федорович Омельяненко порушив питання про побудову нового 4-поверхового корпусу лікарні. В 1967-1968 рр. Полтавським інженерно-будівельним інститутом була виготовлена технічна документація на розширення Гадяцької лікарні з побудовою головного корпусу на 4 поверхи, Будівництво розпочалось у 1969 році. В 1970-1971 рр. були внесені зміни в проект з додатковою побудовою приміщення патолого-анатомічного корпусу. Офіційно головний 4-поверховий корпус Гадяцької ЦРЛ зданий в експлуатацію 31 грудня 1977 року при головному лікареві Івану Федоровичу Маценку.
У 1978 році була виділена стоматологічна служба і переведена в окреме приміщення.
З 1990 року функціонує новий 4-поверховий корпус поліклініки (головний лікар – Тичинін Геннадій Васильович).
В 1949 році в Гадяцькій лікарні була сформована медична бібліотека, завідувачем якої була З.Н.Прохоренко. Бібліотека функціонує до цього часу. Її книжковий фонд складає більше 6000 екземплярів книг.
Бібліотекар медичної бібліотеки
при Гадяцькій ЦРЛ
Ю.В.КОВАЛЕНКО