Про Гадяч і залізницю
4 листопада – День залізничника.
Гадяч – районний центр Полтавської області з населенням близько 20 тис. осіб. Має свою залізничну станцію, але, нажаль, не багаточисельну.
Залізничне сполучення з’явилось тут наприкінці 19 сторіччя. Цьому сприяв тодішній міністр шляхів сполучення Російської імперії Аполлон Костянтинович Кривошеїн, який мав у цій місцевості маєток. Будівництво Гадяцької під’їзної колії нормальної ширини було дозволено Комітетом Міністрів 1 червня 1893 року, а вже 15 жовтня 1894-го дільниця Лохвиця — Гадяч відкрилася для правильного руху. Спорудження лінії мало продовжуватись, але, на жаль, попри всі плани, станція Гадяч так і залишилась тупиковою.
За найпершим проектом «чавунка» повинна була пройти від Лохвиці — через Гадяч — до Лебедина. Але від цього відмовилися у тому ж таки 1894 році, коли Кривошеїн пішов у відставку. Пізніше, перед Першою світовою війною, Гадяч мали сполучити залізницею з Охтиркою. 13 березня 1912 року комісія з нових залізниць, закінчивши обговорення проекту будівництва кількох залізничних гілок до державних магістралей, серед першочергових та найбільш нагальних планів назвала спорудження гілки до Південних залізниць — від ст. Охтирка до ст. Гадяч. «Комиссия о новых железных дорогах … по вопросу о сооружении линии Ахтырка — Гадяч предложила предпринимателю — генералу В. В. Максимову осуществить кратчайшее соединение между конечными пунктами, причем линия должна подходить к Чупаховскому и Веприкскому сахарным заводам. К гор. Зенькову должно произвести изыскания для соединения его отдельной ветвью, которая могла бы в будущем стать частью магистрали, проектируемой от ст. Полтава к ст. Конотоп или к ст. Путивль», — повідомляв 7 квітня 1912 року «Вестник ЮЖД».
Перша світова війна зупинила бурхливий розвиток залізничного транспорту Російської імперії, тож проекту лінії Гадяч — Охтирка не судилося стати реальністю. А просторий залізничний вокзал, який було побудовано з розрахунку на те, що станція має бути вузловою, у 1943 році підірвали німці… Нині лише залізничний насип, що був збудований до села Мартинівка, та кам’яні мостові опори через річки Грунь та Псел нагадують про колишні плани.
з офіційного сайту Південної залізниці
Відвідуючи Гадяч, цікаво будо подивитися — як же виглядає місцевий вокзал. Точніше — станція.
Отже, на сьогодні Гадяч — тупікова пасажирська та вантажна залізнична станція на одноколійній неелектрифікованій лінії Лохвиця — Гадяч, що є відгалуженням від ділянки Ромодан — Ромни — Бахмач. Станція виникла у 1895 році, останній ремонт був проведений у 2001-му.
Приміське пасажирське сполучення здійснюється з вузловою станцією Лохвиця. Пасажирські поїзди далекого сполучення відсутні. Раніше до Гадяча курсував пасажирський поїзд з двох вагонів «Харків — Гадяч» (раз в два дні), та «Кременчук — Гадяч» (безпересадочний вагон, курсував у складі поїздів «Кременчук — Бахмач» та «Кременчук — Ромодан». Відмінено з 29.05.12)
Сама станція виглядає доволі гарно і доглянуто.
Є невеличкий зал очікування, стенди з інформацією для пасажирів, історією станції.
За розкладом на сайті Південної залізниці тут курсує лише один поїзд «Гадяч — Лохвиця» . Відправлення з гадяча о 19:22, прибуття у Лохвицю о 20:35. Надаз він вирушає вже наступного дня о 6:30 ранку і прибуває у Гадяч о 7:45. Але його у розкладі на станції чомусь немає.
За вокзалом у тупіку — промислова зона, яка і є основним користувачем місцевої залізниці. Неподалік від станції стоїть маневровий тепловоз ЧМЕ3. Гадяч — більш вантажна станція, ніж пасажирська.
Жителі Гадяча та найближчих населених пунктів купують тут залізничні квитки, а сідають на потяги в Полтаві, Ромодані,Ромнах, Миргороді… На момент нашого візиту біля каси навіть був пасажир.
Шкода, що плани продовжити залізницю від Гадяча до Охтирки (ця станція також є тупіковою) так і залишилися лише планами…
“Полтавщина”