«На молоці і утриманні домашнього господарства можна заробляти немалі кошти»
Так стверджував Дмитро Чайковський, перший менеджер по роботі з громадськістю «Всеукраїнського Аграрного Кооперативу» на одній із нарад у приміщенні Гадяцької РДА, на яку він прибув, щоб запропонувати жителям району співробітництво.
Суть пропозиції наступна: «Всеукраїнський Аграрний Кооператив» (далі «ВАК») готовий закуповувати молоко у населення за ціною 6 гривень за літр (5 гривень отримуватиме людина на руки, 1 грн – товарна, яку потім можна буде обміняти на корми чи мультивітамінні комплекси), а влітку ціну обіцяють тримати на рівні 3,80/л. До того ж, кооператив обіцяє надавати послуги по ветеринарії і осіменінню ВРХ. Дмитро Чайковський пояснює, що співпраця із кооперативом не впливає на оформлення субсидій чи пільг. Окрім цього, у будь-який момент людина може вийти із кооперативу в односторонньому порядку, і відбирати корову (чого найбільше бояться люди) ніхто не буде. Якщо населення прийме рішення приєднатись, то «ВАК» зобов’язується відкрити пункти заготівлі молока і надати робочі місця, на які також обіцяють запросити місцевих людей.
Традиційно кожного року, коли корови дають вдосталь молока, ціни на нього падають. Відповідно, росте невдоволення людей, які не згодні за безцінь продавати «плоди» своєї нелегкої праці. Рік тому питання створення молочних кооперативів у Гадяцькому районі вже обговорювалось. Зі слів голови РДА, місцевий ТОВ «Гадячсир» навіть обладнання відповідне для кооперативу в одному із сіл надав (установили холодильні установки і провели світло у приміщення), але досі ніхто не наважився взяти відповідальність і правління у свої руки. Прогнозовано, що й цьогоріч, щойно ціна на сировину почне падати, настрої людей знову зміняться.
Думку з приводу цієї пропозиції запитували у голів тих сільських рад, які в минулому році найбільше протестували проти низьких цін на молоко – Бобрицької, Рашівської і Березоволуцької. Так от, зі слів сільського голови, у Бобрику сьогодні приймають молоко аж шість закупівельників. Ціна варіюється від 5 до 7 гривень за літр. Тому, почувши пропоновану кооперативом ціну у 3,80 грн/л у літній період, люди не зрозуміють.
Населення Рашівки здає молоко миргородському закупівельнику. Не ліняться возити сировину аж до меж районів. Ціна влаштовує усіх, тому й питань поки не виникає.
Проте, надія, що «Всеукраїнський Аграрний Кооператив» здатен налагодити роботу із місцевими жителями, таки є. Зі слів голови РДА, кооператив вдало працює у кількох районах Полтавщини (Миргородському і Решетилівському), і позитивні зрушення нібито, спостерігаються – прибутки у селян дійсно ростуть. Єдиний мінус створення кооперативу, і, мабуть, саме цього і побоюються люди, – це те, що близько 40% молока «ВАК» не прийме, бо його якість не буде відповідати нормам.
Оксана Кириченко
Не так це й легко, як здається! Якщо порахувати всі витрати на утримання корови то “чистими” залишається зовсім небагато, повірьте. Все життя живу в селі і до сих пір Рокфеллером не став :-(. А все через нашу державу з її “хорошими” депутатами, які ніколи не знали що таке бідність 🙁