Алергічний риніт, його профілактика та лікування
Що таке алергічний риніт або сінна лихоманка? Це алергічне запалення слизової оболонки порожнини носа, для якого характерними є наступні симптоми (один чи більше): закладення носа, нежить, свербіння у порожнині носа, чхання. Виділяють 3 форми захворювання: сезонний, цілорічний та професіональний. Сезонний нежить нагадує вірусний, але відрізняється тяжкістю і тривалістю перебігу. Його поява пов’язана з часом запилення рослин.
Чому захворюваність на алергічний риніт зростає?
Це пов’язують з погіршенням екології, безконтрольним використанням антибіотиків, антисептичних засобів в побуті, недостатнім і незбалансованим харчуванням, широким використанням консервантів, збільшенням кількості нових стійких до антибіотиків штамів патогенної мікрофлори, різким зниженням опору організму.
Що відбувається в організмі?
При контакті з алергеном в найбільш уразливих точках розвивається запальна реакція. Вхідними воротами для сінної лихоманки є верхні відділи дихальних шляхів. У слизовій оболонці носа утворюються патологічні комплекси: антиген-антитіло. Вони нічим себе не проявляють до тих пір, доки не з’явиться нова партія антигенів. Коли це відбувається, виникає реакція негайного типу. Алергія являє собою зворотну реакцію імунітету, коли імунні клітини руйнують власні тканини, на поверхні яких осідають патологічні комплекси.
Чому алергічний риніт виникає у дітей?
На алергічний риніт страждає від 10% до 25% дитячого населення, тому його лікування – дуже актуальна проблема.
Захворювання передається спадково. Відомо, що коли один з батьків страждає на алергічний риніт, ризик розвитку захворювання у дитини складає 30%. У випадку, коли обидва батьки мають одну із видів алергії, ризик збільшується і складає 80%. При цьому алергічна реакція розвивається не тільки навесні. Чужорідні і небезпечні речовини можуть викликати захворювання навіть взимку. На шерсть тварин, наприклад. Тому лікування алергічного риніту може проводитися в будь-яку пору року.
Це важливо! Лікування може призначати лише лікар!
Виявивши алерген, та виключивши його з ужитку хворої людини, достатньо, щоб припинити всі симптоми захворювання без будь-якого медикаментозного впливу.
Профілактика алергічного риніту – це гіпоалергенний побут, гіпоалергенне харчування, загартовування та лікувальна фізкультура. Діти з алергічним ринітом підлягають диспансерному нагляду у лікаря-отоларинголога за місцем проживання.
«Репортер»