м. Гадяч, вул. Гетьманська, 62-б
Банер 360x90 1-1-1 (шапка) Майно
Банер 360x90 1-1 (шапка) Друкарня 3
Банер 390*90 шапка реклама

ОСІНЬ У КАПЕЛЮШКУ

75847818e72ebd05be66af0770ec20beКсеня любила капелюшки. Ще школяркою побачила у модному закордонному журналі моделі у цих вишуканих головних уборах. Примірила подумки. А потім приміряла капелюшок у магазині. Із дзеркала на неї глянула інша дівчина – загадкова, доросліша. Ксеня усміхнулася собі й капелюшку. Після школи влаштувалася у своєму містечку листоношею. Її запитували, чому не вступає вчитися.

– Батьки хату добудовують. Рік-два попрацюю. Та й заочно навчатися можна.

На першу зарплату купила сірого капелюшка. Колір так собі… Але це був її розмір.

– От, яка модна в нас листоноша, – жартували на вулицях, куди Ксеня носила пошту.

У дівчину в капелюшку закохався Остап. Приїхав з обласного центру на гостини до родичів й побачив молоденьку листоношу. Остап зачастив до родичів. Насправді ж, йому подобалася Ксеня. Більше року їздив на побачення. Потім дівчина вступила на заочне навчання в інститут – на історичний факультет. Після одруження молодята жили у квартирі разом з батьками нареченого. Не минало й дня, аби свекруха не «вчила» невістку, як потрібно догоджати її синові, готувати, прибирати. І коли Ксеня поскаржилася Остапові, той мовив:

– Мамі видніше.

– Тому твій тато не знає, де лежать виделки і ложки. Жінка не повинна бути обслуговуючим персоналом. Ось моя мама…

– Поки що ти живеш із моєю мамою, – різко кинув Остап.

Коли народилася донька, свекруха вчила, як доглядати малечу. На її переконання, Ксеня все робила не так. Потім, коли мала підросла, свекруха почала налаштовувати онучку проти матері.

– Бачиш, Марічко, в інших дівчаток мами модні, красуні, а твоя дівоцькі лахи доношує.

– Бо я свою зарплату Остапові віддаю. То на те йому треба грошей, то на се…

Ксеня й не зогляділася, як перетворилася з симпатичної дівчини в сіру мишку. Точніше, в руду. Зате чоловік цвів і пахнув. І донька з радістю йшла гуляти з татом. А мами… соромилася.

– Якась ти притлумлена життям, – вичитувала Ксеню подруга на роботі. – Скоро сама перетворишся в музейний експонат. Тобі ж лише тридцять п’ять минуло. Фігуру маєш на заздрість молодим дівчатам. Ксеня зітхнула у відповідь. Її зарплата вже «розписана» наперед. Донька хоче нову взувачку, чоловік – телефон. Їй, як каже подруга, все за залишковим принципом. Але в залишку завжди нулі.

Одного разу донька «прибила»:

– Мамо, я не хочу, щоб ти приходила на мій випускний. Будуть тато з бабусею. У вас там в музеї всі такі несучасні?

А потім в житті Остапа з’явилася Оксана. Про чоловікову коханку Ксеня дізналася тоді, коли він вирішив переселитися у заміський будинок своєї пасії.

– Я буду жити з татом, – заявила Марічка. – І до речі, тато з тобою розлучається. А-а-а, ти ще не знаєш «новини». Оксана стильна, багата, личить татові.

– Я ж твоя мама, – видихнула Ксеня. – Як ти так можеш?

– Ти завжди була… куркою. От і сиди в своєму гнізді.

Чоловік з донькою перебралися до Оксани. Згодом свекруха заявила Ксені:

– Подумай, де жити будеш. У мене тепер інша невістка. А я не можу її навіть в гості запросити, бо ти тут крутишся. Словом, шукай собі хату.

Подруга поселила Ксеню на своїй дачі. Жінка гадала, як поїхати закордон, аби заробити хоча б на однокімнатну квартиру. Стягнулася з грішми, щось батьки підкинули, трошки подруга позичила і правдами-неправдами потрапила на береги Туманного Альбіону. Прибирала чужі помешкання. Вчила англійську. У вільний час, якого було небагато, ходила в місцеві музеї. Дуже сумувала за своєю роботою.

В одному з музеїв відкривалася виставка картин онука емігранта з України. Дивлячись на афішу, Ксеня відчула шалену ностальгію. Вирішила: мусить піти на виставку. Уперше за багато років, тут, на чужині, влаштувала собі справжній шопінг. Принагідно згадалися доньчині слова про несучасність. Серце закалатало: як вона? Так і не побачилися перед від’їздом. Марічка не захотіла. Ксеня збиралася на виставку. Одягла стильний костюм. Покрутила у руках вишуканий  капелюшок.

У залі було багато людей. А на картинах – українське поле, голубе небо, вулички старих міст, дівчина у вишиванці… А ця картина немов змальована з невеличких гір, що біля її містечка. По обличчі потекли дві ниточки сліз. Так захотілося додому…

Якийсь чоловік щось у неї запитував. Хвилювалася, не могла зрозуміти, що він каже. І не могла впоратися зі своїми емоціями.

– Я з України, – врешті сказала незнайомцеві. – На цих картинах моя земля…

…Ксеня не відразу погодилась на зустріч з Едвіном. Бо приїхала сюди заробити на житло, а не романи крутити. Але закоханий британець був терплячим.

На кілька років старший за Ксеню Едвін був удівцем. І, як вважав, однолюбом. Сам дивувався, що може закохатися, наче хлопчисько, в жінку з чужої країни.

…Уже три роки Ксеня Едвінова дружина. Чоловік показує їй найкращі музеї Британії. А вона знайомить його з Україною. Цього ж разу приїхала додому сама. Зустрітися з донькою. Мама зателефонувала, що Марічка невідомо від кого завагітніла і втратила дитину.

…Ксеня не знала, що Оксана виставила Остапа з Марічкою зі свого будинку й життя. Дівчина приводила своїх кавалерів. «Побачення» часто закінчувалися пиятикою і рейвахом. Остап на доньку впливу не мав. А Оксані все це набридло.

Остап повернувся в батьківську квартиру. А Марічка жила то з одним, то з іншим кавалером. Завагітніла. Під час чергового застілля чи то хтось її вдарив, чи сама впала.

Після лікарні знайшла чергового залицяльника…

…- Прости мені, Ксеню, – опустивши очі, каявся колишній чоловік. – Не вберіг тебе і доньки.

– Я хочу побачити Марічку. Ради цього й приїхала.

– Зараз зателефоную їй. Аби лиш вона відповіла.

Телефонні гудки видались Ксені надто довгими. Нарешті…

– Алло! Тату?..

– Це я, мама. Нам потрібно зустрітися.

– А мені не цікаво розмовляти з прислугою. Ти ж там підлоги миєш? Чи вже набридло і повернулася?

– Я заміж вийшла, Марічко. За дуже хорошу людину. І я можу допомогти тобі…

– Ага, я взяла і повірила. Бай-бай, мамо!

Остап винувато дивився на Ксеню.

– Ти така гарна. І знову носиш капелюшки. Якби можна все повернути назад…

– Запиши мені номер доньчиного телефону. Сподіваюся,  вона все-таки мені відповість… Бувай, Остапе!

– Де ти зупинилася?

Ксеня махнула поперед себе рукою. В іншому кінці парку живе її подруга.

Увечері зателефонував Едвін.

– Як твої справи, леді осінь? Люблю тебе і сумую. Повертайся швидше. Без тебе Альбіон дуже туманний…

Ольга Чорна

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід через соц.мережі