м. Гадяч, вул. Гетьманська, 62-б
Банер 390*90 шапка реклама

Чому полтавські ОТГ досі не отримали ренту за газ

kak dobivaiut neft 2Понад рік тому Президент України Петро Порошенко підписав за яким 5% рентної плати за видобуток газу та нафти залишаються у місцевих бюджетах. Згідно нього 2% рентної плати зараховується до районних бюджетів, 3% отримують бюджети міст обласного значення, об’єднаних територіальних громад, ще 2% рентної плати – обласні бюджети. Закон почав діяти з 1 січня цього року. Тож об’єднані громади, які покладали величезні сподівання на закон, вже мали б отримати перші гроші за ренту. Проте, як з’ясувалося, жодна з ОТГ у свій річний бюджет не заклала ренту від видобутку вуглеводнів, бо не знає, як рахувати. Зазначимо, що свого часу влада запевняла, що формула розрахунку дуже проста: 


– Ми отримаємо на область близько 800 мільйонів. Все дуже просто. От є Коломацька сільська рада. Там стільки-то родовищ, вони беруть інформацію у надрокористувачів: який обсяг видобутку, які кошти ті сплачують до бюджету, і все обраховується без проблем. Комісію створювати – це зайвий бюрократизм, «фінт ушамі». Надрокористувачі звітуються державі, платять кошти і держава сама ці кошти розподілятиме на місцеві бюджети, нас там немає і бути не повинно, – розповідав голова обласної ради Олександр Біленький в інтерв’ю «Колу».
Проте на практиці з’ясувалося, що з’ясувати обсяг видобутку у надрокористувачів та кошти, які вони сплачують до бюджету не так легко. По-перше, з’ясувати, хто контролює кількість видобутих вуглеводнів практично не реально, по-друге, прибуток напряму залежить від того діє свердловина чи знаходиться на капремонті, нова вона чи стара, бо, приміром, нові свердловини практично не обкладають податками. Тож, яка ситуація на місцях та чи сподіваються в об’єднаних громадах на гроші за видобуток вуглеводнів на їхній території, «Коло» запитало в голів ОТГ.

Голова Сергіївської ОТГ (Гадяцький район) Ігор Лідовий:

"Перші надходження в усіх громадах з’являться наприкінці лютого або на початку березня. Це нам нещодавно повідомили на круглому столі, який відбувся в Києві. На нього запросили представників податкової, Мінфіну, «Укрнафти», «Украгазвидобування», інших видобувних компаній, а також міжнародні та громадські організації, представників ОТГ. 
33684На території сільської ради працює одне видобувне підприємство – «Полтава НГДУ», підрозділ «Укнафти». Але не зрозуміло нам, на яких свердловинах працюють вони безпосередньо, а які здають в оренду та суборенду, які свердловини працюють, а які законсервовані. Отримати цю інформацію ми не можемо, бо це комерційна таємниця. Державна служба геології та надр, яка видає ліцензію їм, розробила карту, але на ній немає свердловин, а лише родовища. 
Ми ставили питання: хто контролює кількість видобутого з надр, то представники податкової на цьому круглому столі сказали відверто, що ніхто нічого не контролює: що видобувні компанії напишуть в декларації те і є. 
Ми обговорювали це питання з «Полтава НГДУ», які приїжджали до нас в громаду, вони повідомили, що цей процес не постійний: тобто цього місяця з однієї свердловини видобули одну кількість сировини, а наступного – іншу, бо свердловину, наприклад, поставлять на капремонт. От у нас одна свердловина зараз, яка дає ледь не половину видобутку, стоїть на капремонті і запустять її лише в березні. А старіші свердловини – мало видобувають. Таким чином ми не можемо контролювати процес по доходах. Приміром, надіслали запит в податкову аби дізнатися, якби закон вступив в дію з 1 січня 2017 року, то яку б ренту на нашій території, ми отримали б за рік. Нам повідомили цифру 6 млн 200 тис грн. Потім зробили запит на «Укрнафту», щоб дізнатися, яку суму приблизно, ми отримаємо від ренти цього року, то вони назвали 3 млн 200 тис грн за рік. Таку різницю пояснили тим, що частина свердловин зараз на капремонті і в експлуатацію їх введуть в березні. Разом з тим в «Укрнафті» зазначили, що ця сума може бути і 10 млн грн, бо все залежить від ефективності видобутку, від ціни на газ та нафту на світовому ринку. Тому в річний бюджет не закладали взагалі суму доходів від видобутку вуглеводнів, бо порахувати її практично не можливо. 
Ще одне зауваження: «Укрнафта» заборгувала державі гроші за ренту, яку не сплачувала деякий період. Тому минулого року держава ці рентні платежі, які вони почали платити, зараховувала в рахунок боргу. На круглому столі було сказано, що існує загроза того, що держава зараховуватиме 100% рентних платежів, в т.ч. і наші 3%, їм як борг. Тож може бути таке, що ренту нам платитимуть, а держава забиратиме її в рахунок боргу." 

За інформацією kolo.news

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід через соц.мережі